Close
ul. Gdańska 2/4, 87-800 Włocławek
Biskup Krzysztof Wętkowski nowym biskupem włocławskim

Ojciec Święty Franciszek mianował nowym biskupem włocławskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego. Tym samym przyjął rezygnację biskupa Wiesława Meringa z posługi biskupa włocławskiego. Do czasu kanonicznego objęcia diecezji przez bp. Wętkowskiego administratorem apostolskim diecezji włocławskiej będzie bp Mering.

O swojej nominacji na biskupa włocławskiego bp Krzysztof Wętkowski wypowiedział się dla Radia Watykańskiego. Biskup nominat stwierdził, że do decyzji Ojca Świętego podszedł z dużym spokojem. Podkreślił, że jest wdzięczny Papieżowi za mianowanie go biskupem diecezji, z tak bogatą historią świętych i błogosławionych.
 
„To jest ziemia i Faustyny Kowalskiej, i Maksymiliana Kolbe, i oczywiście naszego biskupa Kozala, a także Męczenników z czasów II wojny światowej” – zaznaczył biskup włocławski nominat. W związku ze swoją nominacją odebrał dwa znaki współcześnie do niego przemawiające. „Pierwsza rzecz jest taka, że już po tym, jak wiedziałem, jaka jest decyzja Papieża, to w międzyczasie ogłoszono decyzję o dacie beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Kardynał Wyszyński z tej diecezji właśnie pochodzi, tam był święcony w tej katedrze i to jest uważam znak” – powiedział bp Wętkowski.
 
„Drugi znak, którego też bym się nie spodziewał, bo nie wiedziałem o tym, że patronem diecezji włocławskiej jest św. Józef. To też uważam jako znak, bo w czasie roku św. Józefa idę do diecezji, której On patronuje. Więc w tym znaczeniu mogę powiedzieć, że jestem spokojny, jak mam takie wstawiennictwo” – zaznaczył hierarcha.
 
Mówiąc o wyzwaniach przed nim stojących, bp Wętkowski stwierdził: „myślę, że nie są inne, niż kiedykolwiek. Dzisiaj to bym powiedział, że właściwie praca nad tym, żeby i pogłębić, i rozwijać to wszystko, co ogólnie nazwiemy wiarą”.