Close
ul. Gdańska 2/4, 87-800 Włocławek
Orszak 2021 w sytuacji związanej z COVID19

W sytuacji Covid19 nie możemy organizować tradycyjnego Orszaku Trzech Króli, ale nie oznacza to, że pozostajemy bierni i nie możemy przeżyć tego ważnego Święta w sposób wyjątkowy. Fundacja proponuje włączenie się w cztery projekty. Dla dwóch z nich typowym środowiskiem jest parafia, dlatego tak bardzo zależy nam na poinformowaniu parafii o naszych pomysłach. Chodzi nam o stworzenie wspólnoty osób świętujących Objawienie Pańskie w sposób bezpieczny i z zachowaniem przepisów sanitarnych. Chcemy umożliwić wiernym przeżycie tego święta w sposób wyjątkowy, który będzie namiastką dotychczasowych Orszaków.

Orszak 2021 w sytuacji związanej z Covid19.

Jak świętować EPIFANIĘ?

Orszak Trzech Króli zmieni swoją formułę, aby odbyć się w sposób bezpieczny. Nie możemy dopuścić dotworzenia wielotysięcznego zgromadzenia osób w jednym miejscu. Fundacja Orszak Trzech Króli przygotowała pomysły, do których mogą dołączyć się osoby, które chcą świętować Epifanię. Dzięki współpracy z TVP 1 oraz Radiem Polskim, a także mediami społecznościowymi i nową aplikacją będziemy mogli skoordynować działania uczestników i dzielić się informacjami na temat wspólnych wydarzeń. Otwieramy też możliwość, aby w danej miejscowości było realizowanych więcej niż jeden Orszak.

  1. Mini Orszak. Koordynatorzy tego wydarzenia mogą zorganizować kolędowanie 6 stycznia połączone z występem jasełkowym, czy koncertowym, w parafiach, domach kultury, na ulicy, itp. w taki sposób, który szanuje prawo i zapewnia bezpieczeństwo osób uczestniczących, czyli w małych grupach z odpowiednim odstępem, i innymi zabezpieczeniami. Małe Orszaki otrzymają od Fundacji korony, śpiewniki, itp. Małych Orszaków może być więcej niż jeden w
    danej miejscowości, ale wszystkie muszą się odbyć 5 lub 6 stycznia.
  2. Spacer Orszakowy. Będziemy zachęcać rodziny, aby przebyły trasę Trzech Królów do Szopki i kolędowały na otwartej przestrzeni w gronie swojej rodziny oraz rozwiązywały zadania gry miejskiej bez kontaktu z innymi osobami. W każdej miejscowości może być kilka tras, a zapisy na grę będą uniemożliwiały uczestnictwo w tym samym czasie wielu osób. Spacer taki można organizować już w weekend poprzedzający Epifanię.
  3. Orszak Kolęd. Nawiązujemy tu do starej polskiej tradycji Świętych Wieczorów. Osoby zaangażowane mogą organizować 5 stycznia wieczorem, w kościołach, domach kultury, szkołach, na wolnym powietrzu itd. Orszak Kolęd, który polega na śpiewaniu w grupie osób
    tradycyjnych kolęd w dowolnym czasie od 17:00-20:00. Przy czym będziemy się starali, aby o 19:00 wszyscy zaśpiewali kolędę Mędrcy Świata. Organizatorom wyślemy pakiet koron i śpiewników oraz scenariusz wydarzenia.
  4. Orszakowy Challenge Kolędowy. Zachęcać będziemy wszystkich Polaków, aby organizowali w domach kolędowanie od Bożego Narodzenia do 2 lutego, po którym wzywaliby inne znajome rodziny do podobnego kolędowania. Akcja będzie się toczyć przy użyciu hasztaga # koledujmy razem.

Więcej na http://orszak.org/