Close
ul. Gdańska 2/4, 87-800 Włocławek
Duszpasterstwo trzeźwościowe

Diecezjalny duszpasterz – Ks. mgr Paweł ŚMIGIEL

PLAN DZIAŁAŃ DUSZPASTERSTWA TRZEŹWOŚCI
W DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ NA ROK 2019/2020

Jesteśmy wszyscy po obchodach roku jubileuszowego stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym czasie podejmowaliśmy refleksje o naszej indywidualnej i wspólnotowej wolności. Wolność jest wielkim darem, a jednocześnie ogromnym zobowiązaniem. Nie brak nam dowodów w dziejach Narodu, na to, jak bardzo Polacy kochali wolność! Za wolność płacili też najwyższą cenę! Jednak w ostatnich latach, gdy nasza wolność stała się mniej zagrożona przez siły zewnętrzne, straciliśmy czujność! Polacy pozwolili rozprzestrzenić się wewnętrznym zagrożeniom dla wolności Narodu. Najbardziej popularne trunki w Polsce należą do koncernów rosyjskich i niemieckich. Dlatego, ogromnym zagrożeniem jest brak trzeźwości. Nadszedł czas na nowe działania, na kolejne inicjatywy, także duszpasterskie. Każdego dnia, na nowo, musimy podejmować tę
pracę, na nowo umacniać i naprawiać fundamenty naszej indywidualnej, rodzinnej i społecznej wolności i trzeźwości.

Duszpasterstwo stawia sobie za cel wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec uzależnionych, wychowanie w trzeźwości, kształtowanie nowych obyczajów, a także osobisty przykład abstynencji i modlitwy. Praca duchowa księży w tym obszarze, to także osobisty przykład abstynencji i modlitwy. Dokonuje się to zawsze przez relacje do Boga i do drugiego człowieka.

 

Terminarz wydarzeń 2020 roku

27 -29 lutego – Koło, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe (odpowiedzialny ks. Paweł Śmigiel).

9 maja – Kawnice, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. 39 Pielgrzymka Ruchów Trzeźwościowych z Konina do Kawnic.

20 – 21 czerwca – Jasna Góra, 38 Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości.

25 – 26 lipca – Licheń, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Ogólnopolskie Spotkania Wspólnot Trzeźwościowych.

29 – sierpnia – Obory, Pielgrzymka Trzeźwościowa – Droga Krzyżowa, Msza św. godz. 16.00; mityng AA (odpowiedzialny ks. Stanisław Kowalski).

I sobota każdego miesiąca – Konin, parafia św. Maksymiliana. Ogólnopolska Pielgrzymka Przebłagalno – Pokutna ( z intencjami trzeźwościowymi ) do sanktuarium w Licheniu.

II sobota każdego miesiąca – godz. 19.00, parafia Wniebowzięcia NMP w Radziejowie – spotkanie modlitewne Wspólnoty Rodzin Katolickich dotkniętych problemem alkoholowym (jest to jedyna wspólnota w diecezji włocławskiej pracująca wg programu trzeźwościowego w nurcie chrześcijańskim).

Ostatnia niedziela każdego miesiąca – Konin, parafia św. Wojciecha. Msza św. o Trzeźwość Narodu i w Rodzinach – godz. 18.00, godz. 19.00, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę”, koncert zaproszonego artysty (odpowiedzialny ks. Paweł Śmigiel).

W niedzielę, 29 września 2018 roku, odbyła się inauguracja dziesiątego roku działań Duszpasterstwa Trzeźwości na terenie Konina. Po mszy św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach odbył się koncert wybitnego gitarzysty Patryka Filipowicza pt. „Wsłuchani w Polskę. Od Chopina do Kilara”. Recital, na który złożyły się utwory Fryderyka Chopina, Michała Lorenca i Wojciecha Kilara, dedykowany był Polakom poległym we wrześniu 1939 roku! Następne terminy mszy św. i wydarzeń artystycznych: 27 X; 24 XI; 29 XII; 26 I; 23 II; 29 III; 26 IV; 31 V; 28 VI

 

Ks. Paweł Śmigiel, będąc Diecezjalnym Duszpasterzem Trzeźwości, jednocześnie prowadzi zajęcia terapeutyczne w Poradni Leczenia Uzależnień w Koninie przy ul. Wojska Polskiego. Jest dostępny, w sprawie konsultacji, w parafii Podwyższenia Krzyża w Kole ( tel. 601 231 473 ), a także w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w parafii św. Wojciecha w Koninie, po mszy św. trzeźwościowej.

Dodaj komentarz

Live Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *